sobota, 5 stycznia 2013

Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów?


Zastanawiałyście się jak się pozbyć brzydkich zapachów z lodówki, z szafki, kanapy itd. Oczywiście trzeba posprzątać, ale czasem to nie pomaga w pozbyciu się zapachu.
Czy wtedy trzeba wydawać pieniądze na pochłaniacze zapachów? nie koniecznie. Środki, które mamy w domu mogą sobie lepiej radzić niż drogie substancje chemiczne. Mowa tu oczywiście o sodzie oczyszczonej, dostępnej w każdym spożywczaku za grosze oraz mielonej kawie.
   
Soda oczyszczona pomaga nie tylko przy zgadze i świetnie zastępuje proszek do pieczenia, ale również pomaga przy zwalczaniu zapachu stęchlizny z szaf, zepsutego jedzenia z lodówki i spiżarki czy zapachu dymu papierosowego z ubrań, tapicerki, poduszek etc. Doskonale pochłania zapachy (pamiętając, że im drobniejsza tym lepiej i szybciej będzie sobie z nimi poradzi), również te zepsutych ziemniaków i mięsa.

          Lodówka          
Aby pozbyć się zapachu z lodówki wystarczy na mały talerzyk wysypać dwie łyżki stołowe sody oczyszczonej lub mielonej kawy i położyć go na półce w lodówce, tak żeby nie przeszkadzał. Taki talerzyk cały czas może sobie siedzieć w lodówce i tylko raz na jakiś czas trzeba wymieniać na świeżą sodę/kawę, starą wyrzucając.
EDIT (26.01.13): kolega podsuną mi jeszcze jeden sposób na pozbycie się zapachów z lodówki. Jeno jabłko, wraz ze skórką, kroimy na ćwiartki i kładziemy na półce w lodówce. Jabłka należy wymieniać raz w tygodniu. 

          Zapach dymu papierosowego/ stęchlizny          
Jeśli masz ten problem. A to się często zdarza ze chowanymi na lato, zimowymi ubraniami i vive versa... letnimi na zimę. Tu najlepiej sprawdza się soda, kawa raczej maskuje zapach niż go usuwa.
W przypadku ubrań wystarczy wrzucić je do dużego worka (np. na śmieci) wsypać opakowanie sody i dobrze wytrząsać, tak aby soda całkowicie pokryła materiał. Zostawić na kilka godzin i dokładnie wytrzepać sodę.
Tapicerkę, poduszki, szafki należy zasypać sodą, dobrze wetrzeć w materiał (rozetrzeć po powierzchni), zostawić na kilka godzin, jak w przypadku ubrań i dokładnie odkurzyć.

          Olejki eteryczne na zakończenie          
Po takim sodowym zabiegu, można dodatkowo spryskać powierzchnię rozcieńczonym w zwykłej wodzie, ulubionym olejkiem eterycznym, który nada ładny zapach, a w przypadku niektórych olejków także zdezynfekuje (lawendowy, cynamonowy, goździkowy, lemongrasowy, rozmarynowy, pichtowy).


4 komentarze:

  1. sodę stosuję w lodówce i bardzo sobie chwalę, szkoda tylko że nie sprawdza się na zapach zostający po kocich sikach, które nie wylądowały w kuwecie ;(
    ps. jak to możliwe, że masz mnie w blogrollu, nie obserwując mnie jednocześnie? tak tylko się pytam, bo ciągle jeszcze uczę się tego Bloggera ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. tez się cały czas uczę tego wszystkiego :-P. Do blogrolla możesz wszystkie blogi dodawać nie trzeba być obserwatorem publicznym.
      Nie mam kota, więc nie wiem co by mogło pomóc :(

      Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)

Spamu nie toleruję i wszystkie reklamy usuwam. A na blogi komentatorek chętnie zaglądam.