niedziela, 29 września 2013

Nawilżenie to podstawa!

W ostatnim miesiącu mój blog zrobił się mocno włosowy, dlatego dzisiaj skupię się na skórze.
Chyba nikogo nie muszę przekonywać, że nawilżona skóra to zdrowa i jędrna skóra. By móc jak najdłużej cieszyć się młodą i piękną cerą, oprócz unikania wolnych rodników, ważne jest odpowiednie nawilżenie.
Dlaczego tak ważne jest dobre nawilżenie?

Nasze ciała składają się w ok. 70% z wody, a skóra w 10-20%. Potrzebujemy wody do życia.
Skóra stanowi barierę przed światem zewnętrznym, zabezpiecza przed drobnoustrojami i tak dalej. Aby mogła spełniać swoje funkcje musi być odpowiednio nawilżona.
Skóra, której brakuje wilgoci, szybciej traci jędrność i wcześniej będą widoczne pierwsze oznaki starzenia, a łatwiej opóźnić pojawienie się zmarszczek, niż walczyć z już powstałymi.
Skóra odwodniona, nie pracuje tak jak powinna, zaczyna walczyć z utratą wody np. wydzielając sebum. Skóra się łuszczy, staje się tłusta, a procesy regeneracyjne zwalniają, przez co wszystkie zmiany goją się znacznie dłużej niż normalnie. W wielu przypadkach, w tym moim, problemy z cerą wynikały z nieodpowiedniego nawilżenia skóry. W momencie gdy zaczęłam zwracać uwagę na nawilżenie, stan skóry zaczął się poprawiać.

Cera tłusta potrzebuje nawilżenia. A co my robimy... używamy kremów matujących, ciągle myjemy twarz mocnymi detergentami, stosujemy preparaty z alkoholem, co jeszcze bardziej wysuszają skórę. Efekt jest taki, że mamy coraz większy problem, bo skóra broni się wydzielając coraz więcej sebum.


Naturalny czynnik nawilżający

Aby zapobiec nadmiernej utracie wody, skóra wytwarza płaszcz hydrolipidowy. W skórze znajdują się substancje wiążące wodę, przez co uniemożliwiają jej odparowanie. Te substancje, naturalnie znajdujące się w naszym organizmie, składają się na naturalny czynnik nawilżający (NMF- Natural Moisturizing Facotr). Wiążą one cząsteczki wody w warstwie rogowej naskórka.

Do NMF zalicza się substancje, takie jak:

  • Aminokwasy, które dzięki małym rozmiarom mogą spokojnie przedostać się do warstwy rogowej naskórka;
  • Mocznik, o której mówią, że to najlepsza substancja nawilżająca. Redukuje grubość warstwy rogowej, przez co pobudza naturalny proces nawilżania;
  • Mleczany, czyli sole kwasu mlekowego, a jak ktoś woli bardziej naukowo Alfa-hydroksykwasy, które pozwalają zwalczyć proces bardzo suchej i łuszczącej się skóry;
  • Pyrolidonowy kwas karboksylowy (PCA), niewielka cząsteczka  potrafiąca nawilżyć  ujędrnić i wygładzić skórę.

Oprócz tego zdolność do wiązania wody w skórze, mają jony sodu, magnezu, wapnia, potasu.


Dieta- nawilżenie od wewnątrz

Ok, możemy wcierać w siebie tony kremów nawilżających i nie widzieć żadnych efektów. Dlaczego? Bo dieta to podstawa i przede wszystkim liczy się nawilżanie od środka.

Po pierwsze, pij wodę, dużo wody. Wszędzie się mówi o tym by pić minimum 1,5 litra wody dziennie. Po rozłożeniu na cały dzień, wychodzi 1 szklanka co 1,5-2 godziny. Nie brzmi tak strasznie, prawda? Pijmy zanim zachce nam się pić.

Po drugie, jedz dużo warzyw i owoców. Jedz to co samo w sobie w dużym stopniu składa się z wody.

Po trzecie, unikaj kawy i czarnej herbaty. Jeśli jednak jesteś zapalonym miłośnikiem kawy (tak jak ja), ogranicz ją do minimum i każdą filiżankę popij szklaną wody.

Po czwarte, nie unikaj tłuszczów. Oczywiście tych dobrych- nienasyconych, wielonienasyconych. Nienasycone kwasy tłuszczowe są budulcem i nośnikiem wielu ważnych witamin. Tłuszcze budują błonę komórkową,  bez nich staje się ona cienka i komórki szybciej tracą wodę.

Substancje nawilżające

Głównym zadaniem substancji nawilżających jest zatrzymanie wody w warstwie rogowej naskórka. Ogólnie można je podzielić na dwa rodzaje:

  • Humektanty, np.: gliceryna, mocznik, kwas hialuronowy, sorbitol i pochodne cukrów, D-pantenol.
  • Substancje okluzyjne, np.: oleje, masła, woski, silikony, parafiny.

Do pierwszej grupy zaliczymy substancje higroskopijne, które mogą wniknąć w naskórek i tam zatrzymać wodę. Zasadniczo im mniejsza jest cząsteczka substancji nawilżającej tym głębiej będzie wstanie przeniknąć. Humektanty dobrze rozpuszczają się w wodzie i trwale ją wiążą. Dzięki temu zapobiegają odparowaniu wody z warstw rogowych naskórka.

Do drugiej grupy zaliczymy wszystkie substancje zdolne do wytworzenia na powierzchni skóry cienkiego filmu, zapobiegającego utracie wody. Odtwarzają warstwę lipidową naskórka i często są oskarżane o zapychanie porów.
Nie unikajmy ich przez to, unikajmy tych syntetycznych (silikonów, parafin) i zastąpmy je olejami roślinnymi.Nie zapominajmy o  nawilżeniu i pamiętajmy, że krem nawilżający, nawet najlepszy, nie zapewni nam odpowiedniego nawilżenia. Najważniejsze jest nawadnianie całego organizmu- od środka! 
Dieta + krem to idealny duet w walce o nawilżoną i jędrną skórę.Pozdrawiam,

1 komentarz:

Dziękuję za każdy komentarz :)

Spamu nie toleruję i wszystkie reklamy usuwam. A na blogi komentatorek chętnie zaglądam.