sobota, 8 grudnia 2012

Chmielowy czar

Czytając blogi doszłam do wniosku, że bardzo często zapomina się o chmielu, a szkoda bo jest bardzo cenną rośliną nie tylko w piwowarstwie, ale również w walce o piękne włosy.


Chmiel zwyczajny (Humulus Lupulus L.) jest byliną, która jest uprawiana w naszym klimacie, a w wilgotnych lasach liściastych rośnie dziko.
W kosmetyce wykorzystywane są szyszki chmielu. Zawierają one 8-22% żywic, głównie humulonu i lupulonu. W piwowarstwie nadają piwu goryczy i konserwują. Zawierają również hormony roślinne, które działają estrogennie, zwiększając ilość hormonów (hormony potrafią przenikać przez skórę)
W kuchni używa się częstko młodych pędów chmielu, które zastępują szparagi (tego jeszcze nie próbowałam :P ).

Lupulina
Substancja ta wykorzystywana jest powszechnie w medycynie. Wykazuje silne działanie uspokajające i ułatwia zasypianie, pobudza też apatyt. Znajduje również zastosowanie przy silnym osłabieniu organizmu i opuchliźnie wodnej. Nie wolno przesadzić z tą substancją, w większych ilościach jest trująca.

Chmiel na włosy
Odwary z szyszek chmielu można używać jako płukanki na włosy. Wykazuje działanie przeciw łupieżowe i przeciw wypadaniu włosów. Nadaje włosom połysk i rozjaśnia je. Sprawdza się również na włosach przetłuszczających, ograniczając łojotok.

Dostępność
W sklepach zielarskich można kupić szyszki chmielu za ok. 3zł/ 25g.

Kosmetyki z chmielem
 Ekstrakty chmielowe można znaleźć w szamponach, maskach i odżywkach do włosów. Ale również jako substancja czynna w kremach do cery dojrzałej, trądzikowej i tłustej. w składzie szukajcie humulus lupulus extract. 1 komentarz:

  1. Używałam kiedyś szamponu chmielowego i byłam bardzo zadowolona, rzeczywiście ograniczył przetłuszczanie się włosów :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)

Spamu nie toleruję i wszystkie reklamy usuwam. A na blogi komentatorek chętnie zaglądam.