niedziela, 2 grudnia 2012

Pokrzywa (nie)zwyczajna

Na początek taka mała ciekawostka, wiecie, że pokrzywa była wykorzystywana do produkcji materiałów, tak jak obecnie len albo bawełna? Ciekawe :-) podobno dalej są regiony gdzie jest wykorzystywana do tego celu. W wierzeniach ludowych odstraszała złe moce.




Pokrzywa zwyczajna (Urica Dioica L.) 
W Polsce traktowana jako chwast, rośnie w miejscach zacienionych, bogatych w związki azotowe i próchnice. Jest byliną mogącą rosnąć nawet do 1,5m wysokości. Częścią wykorzystywaną są liście, które zbiera się i suszy przed kwitnieniem, rzadziej korzeń czy łodyga. Korzeń zbiera się jesienią lub wczesną wiosną, oczyszcza z ziemi i suszy w przewiewnym miejscu.
Sok otrzymuje się z młodych, świeżych pędów, zbieranych w kwietniu i na początku maja.
Stosowana jest nie tylko w lecznictwie i kosmetyce,  ale również możemy znaleźć mnóstwo przepisów w kuchni staropolskiej.

Co takie ma w sobie porzywa?
Liście są bogatym źródłem flawonoidów, chlorofilu, fitosteroli, karotenoidów, garbników, kwasów organicznych (octowy, krzemowy, masłowy, glikolowy, glicerowy), witaminy A, B2, C, E, K, sole mineralne (wapnia, fosforu, magnezu, manganu, żelaza, potasu i krzemu), śluzy oraz enzymy i hormony roślinne, kwas pantotenowy (który przyspiesza regenerację tkanek).
W korzeniu znajdziemy fitosterole, rozpuszczalną krzemionkę, lecetyny, woski, kwasy organiczne, związki śluzowe, pektyny i polisacharydy.

Na co pomoże?
  • Pomaga przy wypadaniu i  siwieniu włosów, łupieżu oraz łojotoku. Zastosowanie znajdują wywary i nalewki spirytusowe. Prze kilka dni wciera się w skalp wywar sporządzony ze 100g liści w ½ litra wody przez 30min.
  • Picie naparów lub jedzenie pokrzywy sprawia, że włosy rosną szybciej i są bardziej błyszczące.
  • Poprawia stan cery i paznokci, łagodząc zmiany trądzikowe i wzmacniając skórę i paznokcie
  • Oczyszcza organizm z toksyn i kwasu mlekowego, wspomagają pracę wątroby
  • Działa przeciwzapalnie i bakteriostatycznie
  • Napary z pokrzywy można stosować przy krwotokach z nosa, przy braku mikroelementów, przy zburzeniach przemiany materii, przy anemii i zaburzeniach miesiączkowania
  • Łagodzi objawy alergii i kataru siennego
  • Obniża poziom cukru we krwi
  • Płukanki ze świeżych liści pokrzywy przyciemniają włosy
  • To co zauważyłam u siebie, to to że po niej nie chce mi się już pić

Co zauważyłam u siebie?
Ostatnio piłam pokrzywę, ze świadomością, że pomoże przy wypadaniu włosów. Nigdy wcześniej nie miałam tego problemu, ale zawsze w okresie, gdy bardziej mogą wypadać (jesień), piłam pokrzywę i to w dużych ilościach.
Wypadanie włosów zmniejszyło się, są też mocniejsze i bardziej błyszczące, chociaż trudno mi powiedzieć czy to na pewno zasługa pokrzywy. 
Działanie, które zawsze przykuwało moją uwagę, to poprawa przemiany materii i oczyszczanie organizmu z toksyn. Ooo… tu mogłabym wiele dobrego o pokrzywie napisać :-) Od lat pomaga mi w utrzymaniu wagi.


Przeciwskazania do picia pokrzywy
Nie powinno się spożywać pokrzywy w przypadku cyst, przy krwotokach spowodowanych polipami, nowotworach macicy i chorobach nerek.  Powinno się robić przerwy w kuracji, około miesiąca.

Gdzie ją można zdobyć?
Z dostępnością nie ma problemu. W aptece herbatki fix kosztują ok 4zł. W supermarketach cena wacha się między 2 a 4 złote. Najtańszą widziałam w PoloMarkecie (2 zł/40 torebek), ale nie jest tak intensywna jak np. Herbapolowa, polecam ją szczególnie osobom, które nie lubią smaku pokrzywy.

Pokrzywa w kosmetykach
Pokrzywa znajduje przede wszystkim zastosowanie w szamponach ziołowych, ale są też produkty takie jak środki przeciw wypadaniu włosów, odżywki, kremy.
W składzie kosmetyku szukajcie Urtica Dioica, Urtica Dioica Leaf Extract.


Źródła:
D. Tyszyńska-Kownacka "zioła w domu", wydanie II, niestey nie wiem z którego roku, ale ok '80

6 komentarzy:

  1. Moje włosy nie lubią płukanki z pokrzywy, w ogóle nie przepadają za ziołami, ale na skórę głowy działa świetnie :-) no i herbatki pokrzywowe piję od dawna, bo bardzo mi smakują :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mi na początku nie smakowała ale teraz mogę nawet powiedzieć, że polubiłam :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie piłam, ale chyba muszę zacząć..:D

    OdpowiedzUsuń
  4. Jakiś czas temu zaczęłam pić regularnie pokrzywę. Po świętach zrobiłam sobie kilkanaście dni przerwy i chyba zaraz sobie zaparzę. :D
    Ja nie przepadam za tymi ekspresowymi ziołami. Wolę kupić "fusiastą" :D
    Płaciłam 1,89 za opakowanie. Groszowa sprawa, a wydajne bardzo.
    Efekty bardzo pozytywne :D

    OdpowiedzUsuń
  5. Pamiętam jak mój dziadek zbierał pokrzywy i przyrządzał sobie herbatki teraz moja kolej :)Mam problem z wypadaniem włosów i zauważyłam, że zaczęły siwiec mi pojedyncze włoski:( Trochę mnie to martwi bo przecież jeszcze nie jestem taka stara! Może to wynik stresu. Koniecznie muszę się zaprzyjaźnić z pokrzywą:)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)

Spamu nie toleruję i wszystkie reklamy usuwam. A na blogi komentatorek chętnie zaglądam.