niedziela, 11 listopada 2012

Kilka sposobów na bezsenność

Moje problemy z zasypianiem zaczęły się jak byłam na drugim roku studiów. W zaśnięciu przeszkadzało mi wszystko, tykający zegarek w kuchni, rozmowy za ścianą, szczekający pies za oknem, za gorąco, za zimno i tak mogłabym wymieniać bez końca. 
Nie jest dziwne, że zaczęłam szukać sposobu na poradzenie sobie z tym. Nie chciałam brać środków nasennych, nie jestem zwolenniczką tego typu preparatów. Zawsze warto wypróbować "naturalne" metody zanim wytoczymy cięższe działa.
Znalazłam kilka metod, które z większym lub mniejszym stopniu mi pomogły. Większość jest pewnie wam dobrze znana.

1. Higiena snu
Najważniejsza i od czego zawsze trzeba rozpocząć walkę z bezsennością i nie chodzi o czystą pościel, to swoją drogą. 
Łóżko służy do SPANIA, banał co nie? Ale tu chodzi o pewne nawyki. Jeśli ma się trudności z zasypianiem łóżko powinno być miejscem do spania, tylko i wyłącznie. Wykonując inne czynności, na przykład ucząc się, oglądając telewizję, czytając książki, podświadomie kojarzymy łóżko z tymi rzeczami. Tak więc, kiedy później próbujemy zasnąć, jest nam trudniej.
Poza tym należy kłaść się spać, kiedy chce nam się spać. Nie ma sensu przez kilka godzin przewracać się z boku na bok. I tak się nie zaśnie. Zamiast tego lepiej wstać, przejść się, poczytać książkę, zrobić cokolwiek.
Ważna jest również pewna rutyna, starać się kłaść się i wstawać o podobnych godzinach. Trzeba nauczyć organizm pewnych nawyków, aby wiedział jak ma reagować.

2. Wygodne łóżko i poduszka
Tu komentarz jest zbędny. Złe łóżko = zły sen. Jednak jeśli nie ma szans na wymianę materaca to dobrze chociaż zainwestować w porządną poduszkę, naprawdę porządną. Taką, na którą kładąc głowę od razu czuć jak mięśnie karku się rozluźniają. Najważniejsze to czuć się dobrze we własnym łóżku. 

3. Zioła, herbatki i inne napoje
Ogranicz kawę, pij ją tylko rano do południa, albo wcale. Raz picie kawy nie poprawia wyglądu, dwa w zaśnięciu też nie pomaga. Lepiej zastąpić ją zieloną herbatą, która również ma właściwości pobudzające i lepiej wpływa na wygląd skóry. Zioła takie jak melisa, lawenda, chmiel czy rumianek wyciszają organizm i mogą ułatwić zasypianie. U mnie to za bardzo nie pomogło w samym zasypianiu, jednak poprawiało jakość snu.
Jak chce mi się pić to nie zasnę, dlatego ważne jest nawadnianie w ciągu dnia.

4. Eliminacja czynników stresogennych
W dzisiejszych czasach to graniczy z cudem, ale im mniej powodów do stresu tym lepiej się śpi. Watro się zastanowić nad tym co nas stresuje, często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że coś nas stresuje.

5. Olejki eteryczne
Wiele olejków może pomóc w zasypianiu. Przyjemny zapach potrafi łagodzić stres i wyciszać. Warto wypróbować olejek lawendowy, majerankowy, jałowcowy, melisowy i przede wszystkim cytrusowe: pomarańczowy, mandarynkowy, grejpfrutowy. Zapach nie może być zbyt intensywny, ma być przyjemny.
W moim przypadku, strzałem w dziesiątkę był olejek pomarańczowy, po którym zasypiałam w mig.

6. Świerze powietrze 
Dobrze jest przed pójściem spać przewietrzyć pokój. W dusznym pokoju nie ma czym oddychać, więc nie będzie się dobrze spało...

7. Stopery
Ja nie zasnę przy najmniejszym hałasie. Stopery można kupić za grosze w aptece i jest naprawdę duży wybór. Dobrze wygłuszają, ale nie całkowicie, rano słyszę budzik, chociaż często budzę się przed nim i wyciągam korki z uszu, po czym śpię dalej. Stopery muszą być wygodne. Ja nie znoszę woskowych mam wrażenie jakbym w uszach trzymała jakieś... nic przyjemnego. Wybieram te piankowe.

8. Oddychaj przeponą
Czyli po męsku :P połóż się na plecach, jedną rękę połóż na brzuchu, drugą na klatce piersiowej. Oddychaj tak aby poruszał się twój brzuch, a nie klatka. 

9. Bez paniki
Kiedy nie można zasnąć przed ważnym dniem, łatwo wpaść w panikę. Nie warto, wpadając w panikę, nie zaśniesz. Najlepiej zacząć myśleć o czymś innym, choć nie zawsze jest to łatwe. Nie nakręcaj się, że nie możesz zasnąć.

10. Ćwiczenia, ale nie przed snem
Sport jest dobry, każdy to powie. Wysiłek fizyczny może obniżyć poziom stresu, powoduje "zdrowe" zmęczenie. Ale nie ćwicz wieczorem przed snem, szczególnie jeśli ćwiczenia są intensywne, to pobudza, przez co można uzyskać efekt odwrotny.

11. Wygodna piżama
Nic nigdzie nie powinno uwierać. Piżama nie powinna być też zbyt ciepła lub zbyt chłodna i trzeba się w niej dobrze czuć. 



1 komentarz:

  1. Stopery to utopia! Pani profesor która zajmuje sie bezsennościa stanowczo odradza. To tylko szkodzi, mózg sie męczy, ponieważ potrzebuje słyszeć naturalne szumy, stopery tylko na wyjątkowe okazję typu sylwester. Prosze usunąć ten punkt, ponieważ szkodzi pani takimi poradami!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)

Spamu nie toleruję i wszystkie reklamy usuwam. A na blogi komentatorek chętnie zaglądam.