niedziela, 25 listopada 2012

Ekologiczna Pani Domu


Oglądacie Perfekcyjną panią domu? Można tam podpatrzeć fajne triki jak szybko i dokładnie posprzątać, ale wkurzają mnie te reklamy miliona produktów do sprzątania, część naprawdę nie potrzebna. Gdybym chciała tego wszystkiego używać to otoczyłabym się taką ilością chemii, że hej.
Dzisiaj chciałam wam opisać jak zastąpić tą całą chemię (a przynajmniej w dużej części , na produkty bardziej ekologiczne). Są to triki które mogą się przydać alergikom i osobom wrażliwym.



Po pierwsze: wyrzuć chemię !

Niezbędniki do ekologicznego sprzątania

  1. OCET zwykły, najtańszy spirytusowy. Usuwa kamień, brud, odkaża. Śmierdzi, ale nie tak jak chlorowe środki do czyszczenia. 
  2. OLEJKI ETERYCZNE: cynamonowy, lawendowy lub goździkowy. Nie niszczą drewnianych powierzchni, zabijają roztocza i inne ustroństwa, odświeżają pomieszczenia, usuwają tłuste plamy.
  3. SODA OCZYSZCZONA potrafi zdziałać cuda, dodając do biłego prania- doświerza biel i rozjaśnia pranie, w kuchni wyczyści piekarnik.
  4. OTRĘBY PRZENNE lub jakiekolwiek inne otręby, przydadzą się do czyszczenia tapicerowanych powierzchni

    do tego:
  5. BIAŁE NYLONOWE PODKOLANÓWKI, idealnie zbierają kurz i są tanie, ponieważ jest sztuczny materiał łatwo go wyprać i wysuszyć- nie będą się na nich rozmnażać bakterie.
  6. STARA SZCZOTECZKA DO ZĘBÓW pomoże dostać się, do każdego zakamarka
  7. RĘKAWICZKI będą potrzebne przy olejku cynamonowym, po za tym trzeba dbać o dłonie.
  8. ATOMIZER
  9. PŁYN DO MYCIA NACZYŃ to też można zastąpić naturalnym produktem, ale nie popadajmy w skrajność

    opcjonalnie:
  10. GLICERYNA
  11. DENATURAT 
To jest wszystko czego potrzeba do dokładnego posprzątania domu i razem kosztuje tyle co dwa produkty reklamowane w TV.

Po drugie: poznaj zastosowanie ekoproduktów

Zanim przerzucisz się na na Eko, sprawdź jak reagujesz na te substancje. Olejki i denaturat mogą porażniać, a nawet wywoływać alergię. A przecież chodzi o to by mieszać zdrowo :) 
O tym jak wykorzystać te 11 'produktów' za chwilę...


          Mycie okien           
Na to, każda ma inny sposób. Jedne są bardziej czasochłonne inne mniej. Mój sposób jest bajecznie prosty. Do wiaderka z wodą wlewam (ok 4 litry) 2 krople płynu do naczyń i pół szklanki octu spirytusowego. mieszam i tym roztworem myje szyby i ramy, wycieram do sucha lub ściągam ściągaczka nadmiar wody.
Naprawdę nie trzeba więcej płynu. Przy takim stosunku wody do płynu nie trzeba też przemywać szyb czystą wodą, smug na pewno nie będzie. Tłuste plamy także schodzą bez problemu.
Jeśli ktoś lubi błysk, może dodatkowo spryskać szyby denaturatem i wytrzeć do sucha. Nie polecam tu gliceryny ( w polskiej edycji PPD był taki motyw), szyby oczywiści błyszczą się bardzo, ale po pierwszym deszczu zostają smugi i znowu trzeba myć.

          Ścieranie kurzu          
Do tego będzie potrzebna rajstopa i olejek eteryczny. Najlepiej cynamonowy, ma od działanie silnie antysepnyczne, odświeża, usuwa tłuste plamy. Jeśli jednak nas podrażnia należy zastąpić goździkowym lub lawendowym.
Do atomizera wlewamy wodę, dodajemy (ok 5 kropel na 100ml wody) olejek eteryczny. Przed każdym spryskaniem wstrząsamy. Nylony zawijamy na ręce tak aby stworzyć rękawiczkę.



 Do ścierania kurzu należy zwilżyć nylon, później można spryskiwać powierzchnię

          Usuwanie kamienia          
Zamiast żrących środków bezpieczniej i skuteczniej jest użyć octu lub kwasku cytrynowego.
Czajnik: Wlewamy 1/4 szklanki octu (lub małą saszetkę kwasku) im więcej damy octu tym szybciej odkamienimy czajnik, ale tym mocniej będzie się pienić podczas gotowania. Do Max. uzupełniamy wodą i gotujemy do wrzenia. Pozostawiamy roztwór, aż odejdzie cały kamień, można co jakiś czas podgrzewać. Ciepło przyspiesza reakcję.
Kran/zlew: chusteczkę lub ręcznik papierowy moczymy w occie (lub roztworze kwasku cytrynowego). Taką chusteczkę przykładamy do miejsca z którego chcemy usunąć kamień, zostawiamy na kilka godzin. Można na to położyć jeszcze woreczek aby ocet nie odparował.

          Pleśń, grzyb          
Tu jako tymczasowe rozwiązanie można zastosować ocet, wystarczy roztworem octu przetrzeć zaatakowanie miejsca. Jednak to nie pomoże całkowicie zwalczyć grzyba/pleśń. Jedynie ograniczy jego rozwój i usunie wykwity.

          Zatkany odpływ          
Ługów  nie lubimy. Są silnie drażniące,  niebezpieczne, a poparzenia po zasadach, jakimi są wszelkie środki kretopodobne, się po prostu nie goją. Niemożna ich stosować przy odpływach aluminiowych (wydziela się wodór, poza tym aktywatorem jest zazwyczaj glin czyli to samo co nasza rura).
Ekosposób: Do odpływu wsypujemy sodę oczyszczoną, opakowanie lub dwa, odstawiamy na 20min. Po tym czasie wlewamy do odpływu szklankę octu, zostawiamy to na 20min. UWAGA będzie wydzielać się gaz! Na koniec spłukujemy. W razie potrzeby powtarzamy.
To jest tańszy sposób niż niezasadowe udrażniacze (coś co się nazywa "ekoudrażniacz" koszuje ok 11zł. trzeba go zostawić na całą noc, a nie zawsze daje radę- wiem bo próbowałam)


Na dzisiaj to wszystko, ale to nie są wszystkie moje pomysły na sprzątanie, jeszcze będę Wam pisała o tym. Mam nadzieję, że spodoba się Wam ten cykl. Następnym razem napiszę co można zrobić z otrębami :)

Pozdrawiam :)





2 komentarze:

  1. Wiele z tych sposobów próbowałam. MTeraz mycie łazienki bez kwasku cytrynoweo i sody oczyszczonej to nie mycie ;-) Pomagałam nawet w myciu łazienki mojej babci, która miała dość stary kamienny osad (nie do wyczyszczenia żadnym sklepowym środkiem) a kwasek cytrynowy usunął wszystko idealnie. Zaciekawiłaś mnie bardzo sposobem na ścieranie kurzu. :) muszę spróbować.

    OdpowiedzUsuń
  2. Olejki eteryczne to ja używam wszędzie. A mieszkanie naprawdę fajnie odświeżają :-) Polecam :-)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)

Spamu nie toleruję i wszystkie reklamy usuwam. A na blogi komentatorek chętnie zaglądam.